فرمت های ذخیره سازی در پاورپوینت

مهم ترین فرمت های ذخیره سازی در پاورپوینت شامل pptx، ppt، ppsx، PDF، potx، mp4 و JPEG هستند. اما چگونه پاورپوینت را ذخیره کنیم تا فرمت دلخواه ما را داشته باشد؟ در این مقاله به معرفی و بررسی 10 فرمت ذخیره سازی پاورپوینت پرداخته ایم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فرمت های ذخیره سازی در پاورپوینت
فرمت های ذخیره سازی فایل در پاورپوینت

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

10 فرمت ذخیره سازی در پاورپوینت

برای ذخیره پاورپوینت تنها کافیست مشابه تصویر زیر، پس از کلیک روی دکمه Save as، و کلیک بر روی گزینه Browse زیر کادر File Name، یعنی کادر روبروی عبارت Save as type را کلیک کنیم. فهرستی از فرمت ها باز می شود که با انتخاب هر کدام، فایل ما به همان فرمت ذخیره خواهد شد. در ادامه 10 فرمت مهم ذخیره سازی پاورپوینت را معرفی میکنیم.

فرمت های ذخیره پاورپوینت
فرمت های مختلف ذخیره پاورپوینت

1- فرمت رایج pptx

در 90 درصد مواقع، کاربران فرمت pptx را برای ذخیره فایل های پاورپوینت انتخاب می کنند. هنگام کلیک روی گزینه Save، فرمت pptx به طور پیش فرض توسط نرم افزار برای ذخیره سازی انتخاب می شود. فایل های pptx تمامی ویژگی ها و بخش های فایل پاورپوینت را درست مانند آنچه شما طراحی کرده اید، در خود نگه می دارند. با کلیک روی فایل هایی که به فرمت pptx هستند، تمامی اسلایدهای ما در محیط نرم افزار همراه با تمامی ابزارهای PowerPoint باز خواهند شد.

جهت انتخاب فرمت pptx، گزینه PowerPoint Presentation را در پنجره Save as داخل کادر روبروی عبارت Save as type انتخاب می کنیم. این گزینه معمولا توسط خود نرم افزار به عنوان پیش فرض انتخاب شده است.

2- فرمت ppt مخصوص پاورپوینت نسخه 97 تا 2003

فرمت ppt ویژگی هایی مشابه با فرمت pptx دارد، اما شاید برخی امکانات آن کمتر باشند. ppt مربوط به نسخه های قدیمی تر نرم افزار پاورپوینت از سال 2003 به قبل بود. فرمت های ppt به راحتی در نسخه های جدید PowerPoint از سال 2007 تا 2021 و جدیدتر باز می شوند. جهت ذخیره سازی با این فرمت، گزینه PowerPoint 97-2003 Presentation را در کادر Save as type انتخاب می کنیم.

3- ذخیره سازی با فرمت PDF

پس از فرمت های اصلی ذخیره سازی در پاورپوینت، فرمت PDF دومین فرمت ذخیره سازی محبوب نرم افزار پاورپوینت به شمار می رود. فایل های پی دی اف، نوعی فرمت برگه و کتاب الکترونیکی هستند که توسط انواع دستگاه های دیجیتال به راحتی باز می شوند. معمولا در کنار فرمت pptx، افراد تبدیل پاورپوینت به PDF را نیز انجام می دهند تا بتوانند از محتوا در موقعیت های مختلف به راحتی استفاده کنند. سوال اینجا است که چگونه پاورپوینت را ذخیره کنیم تا به فرمت PDF درآید؟ گزینه PDF در پنجره Save as روبروی عبارت Save as type به این منظور در نظر گرفته شده است.

4- فرمت ذخیره سازی محبوب ppsx

با انتخاب فرمت ppsx، سطح حرفه ای بودن ارائه مان را به حداکثر می رسانیم. ppsx فرمت نمایشی پاورپوینت است. این یعنی با کلیک روی فایل های ppsx، به جای آنکه وارد محیط اصلی نرم افزار پاورپوینت شویم، حالت نمایشی و تمام صفحه پاورپوینت مستقیما باز خواهد شد. بدین ترتیب در زمان و انرژی مان سر جلسه ارائه صرفه جویی می کنیم. جهت انتخاب این فرمت، پس از کلیک روی گزینه Save as – Browse و باز شدن پنجره Save as، در کادر Save as type می بایست گزینه PowerPoint Show را برگزینیم.

5- فرمت های pot و potx

این دو، فرمت های مربوط به تم پاورپوینت یا همان تمپلیت پاورپوینت هستند. هنگام دانلود تمپلیت پاورپوینت از وب سایت ها، فایل های دریافتی معمولا با فرمت potx و pot خواهند بود. فرمت potx برای نسخه 2007 به بعد و فرمت pot برای نسخه 97 تا 2003 از نرم افزار PowerPoint است. اگر می خواهیم بدانیم که چگونه فایل پاورپوینت را ذخیره کنیم تا تمپلیت آن در آینده قابل استفاده باشد، فرمت potx گزینه خوبی خواهد بود.

جهت ذخیره سازی فایل های پاورپوینت به صورت تمپلیت با فرمت pot و potx، دو گزینه PowerPoint Template و PowerPoint 97-2003 Template در فهرست روبروی کادر Save as type درون پنجره Save as قرار داده شده اند.

6- ذخیره پاورپوینت به صورت عکس با فرمت های JPG یا JPEG

فرمت jpg، رایج ترین فرمت عکس است که در دستگاه های دیجیتال استفاده می شود. به همین دلیل، تبدیل پاورپوینت به عکس نیز در بسیاری از مواقع مطابق با فرمت JPG انجام می گیرد. با تبدیل پاورپوینت به عکس JPG، می توانیم آن را تقریبا در همه دستگاه های دیجیتال شامل رایانه، تلویزیون، دستگاه های چند رسانه ای و غیره پخش کنیم. دلیل محبوبیت فرمت JPG پشتیبانی از 16 میلیون رنگ و حجم نسبتا پایین آن است.

درون پنجره Save as و در فهرست کادر Save as type، گزینه JPEG File Interchange Format به منظور تبدیل پاورپوینت به عکس JPEG یا JPG وجود دارد.

7- ذخیره سازی پاورپوینت به صورت ویدیو با فرمت mp4

محبوب ترین فرمت ویدیویی برای تبدیل پاورپوینت به ویدیو را می توانیم mp4 بدانیم، زیرا پخش این فرمت در همه دستگاه های چندرسانه ای ممکن خواهد بود. افزون بر آن، هنگام تبدیل پاورپوینت به MP4، میتوانیم زمان دلخواهمان را برای هر اسلاید تعیین کنیم. با ابزارهای ویژه نرم افزار PowerPoint، انجام کارهای ویرایشی روی ویدیو نیز امکان پذیر خواهد بود. اما برای دست یابی به فرمت MP4، باید چگونه پاورپوینت را ذخیره کنیم؟ برای تبدیل پاورپوینت به ویدیو mp4، می بایست داخل پنجره Save as و در کادر Save as type، گزینه MPEG-4 Video را بزنیم.

8- فرمت XPS

فرمت XPS، درواقع نوع خاصی از فرمت PDF به شمار می رود. فرمت XPS فقط توسط مرورگرهای اینترنت باز می شود، اما فرمت PDF توسط نرم افزارهای مختلف نیز قابل خواندن خواهد بود. مزیت فرمت XPS در مقایسه با PDF آن است که فرمت XPS، حجم بسیار کمتری را اشغال می کند. داخل پنجره Save as و در کادر Save as type، گزینه XPS Document جهت تبدیل پاورپوینت به XPS در نظر گرفته شده است.

9- فرمت ppsm

این فرمت، یکی از فرمت های نمایشی پاورپوینت شبیه به فرمت ppsx است. البته فرمت ppsm از Macros، نوعی کدنویسی بیسیک، برخوردار خواهد بود. Macro، کمک می کند تا هنگام نمایش پاورپوینت، برخی از امور به طور خودکار انجام شوند. گزینه PowerPoint Macro-Enabled Show داخل کادر Save as type درون پنجره Save as، به فرمت ppsm تعلق دارد.

10- فرمت xml

این فرمت ذخیره سازی پاورپوینت، فایل پاورپوینت را به فایلی با اطلاعات متنی و دودویی تبدیل می کند. افرادی که به برنامه نویسی و کار با VBA می پردازند، به فرمت xml نیاز خواهند داشت. سوال اینجا است که با فرمت xml، چگونه فایل را ذخیره کنیم؟ دو گزینه PowerPoint XML Presentation و Strict Open XML Presentation داخل کادر Save as type در ارتباط با فرمت XML هستند.

جمع بندی

در این مطلب 10 فرمت مهم ذخیره سازی در پاورپوینت را معرفی و بررسی کردیم. شما میتوانید با توجه به نیاز خودتان از هرکدام از این فرمت های ذخیره پاورپوینت استفاده کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه همچنان در زمینه فرمت های مختلف ذخیره سازی در پاورپوینت، سوال یا ابهامی دارید از طریق درج دیدگاه با ما در میان بگذارید. همچنین چنانچه برای طراحی پاورپوینت حرفه ای به کمک نیاز دارید، میتوانید سفارش خود را در سایت ثبت کنید و یا با ما تماس بگیرید. تیم پاورپوینت یار با بیش از 10 سال سابقه و طراحی بیش از 8000 پاورپوینت، با افتخار سفارش پاورپوینت شما را پذیرا می باشد و در کمترین زمان با تضمین قیمت و کیفیت پاورپوینت شما را طراحی می کند.

پرسش های متداول در رابطه با فرمت های ذخیره سازی در پاورپوینت

کدام فرمت های ذخیره پاورپوینت رایج تر هستند؟

فرمت های اصلی و رایج ذخیره سازی پاورپوینت، معمولا pptx یا ppsx است. البته بیشتر افراد در کنار این فرمت ها، احتمالا نیاز پیدا می کنند تا فرمت هایی مانند PDF، JPG و غیره را نیز تهیه کنند.

آیا میتوان فایل پاورپوینت را با فرمت ویدیو هم ذخیره سازی کرد؟

بله برای اینکار میتوانید هنگام ذخیره سازی پاورپوینت در کادر Save as type، گزینه MPEG-4 Video را انتخاب کنید.

برای ذخیره و یا ساخت پاورپوینت به کمک نیاز دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *